Sviatosť krstu
Svätý krst je základom celého kresťanského života, vstupnou bránou do života v Duchu, ako aj bránou, ktorá otvára prístup k ostatným sviatostiam. Krstom sme oslobodení od hriechu a znovuzrodení ako Božie deti, stávame sa Kristovými údmi, sme začlenení do Cirkvi a dostávame účasť na jej poslaní: „A tak sa krst správne a vhodne definuje ako sviatosť znovuzrodenia skrze vodu v slove.“ (KKC 1213)
Krst v našej farnosti
- Záujem o krst je potrebné prísť nahlásiť aspoň jedným z rodičov dieťaťa najneskôr dva týždne pred plánovaným termínom krstu osobne na faru alebo do kostola po sv.omši a dohodnúť dátum a čas krstu. Zároveň bude dohodnutý dátum a čas prípravy na krst.
- Na prípravu majú prísť obaja rodičia. Príprava trvá asi 30 minút a na tú dobu je vhodné dať postrážiť dieťa napríklad starým rodičom.
- Krstný rodič môže byť len katolík, už pobirmovaný, nad 16 rokov.
- Na krst bude potrebné priniesť krstnú košieľku a sviecu. Krstí sa spravidla v nedeľu, po sv.omši o 11.15, prípadne v sobotu o 11.30.
Sviatosť oltárna
Svätá Eucharistia završuje uvádzanie do kresťanského života. Tí, čo boli krstom povýšení na hodnosť kráľovského kňazstva a birmovaním hlbšie pripodobnení Kristovi, prostredníctvom Eucharistie majú s celým spoločenstvom účasť na samej Pánovej obete.
„Náš Spasiteľ pri Poslednej večeri v tú noc, keď bol zradený, ustanovil eucharistickú obetu svojho tela a svojej krvi, aby ňou v priebehu vekov trvale zachoval obetu kríža, kým nepríde, a aby tak zveril Cirkvi, milovanej Neveste, pamiatku svojej smrti a svojho zmŕtvychvstania: sviatosť milosrdenstva, znak jednoty, puto lásky, veľkonočnú hostinu, pri ktorej prijímame Krista, duša sa napĺňa milosťou a dostávame závdavok budúcej slávy.“ (KKC 1322-1323)
K prijímaniu môžeme pristúpiť maximálne dva krát za deň. Vo všedný deň môžeme pristúpiť prvý krát k svätému prijímaniu kedykoľvek. Druhý krát však môžeme prijímať len keď sme pritomní na celej svätej omši.
Prvé sväté prímanie v našej farnosti
Prihlásenie dieťaťa na prvé sväté prijímanie je potrebné osobne, okrem žiakov tretej triedy, ktorí chodia na náboženskú výchovu, pretože tí sú zaradení automaticky.
V rámci prípravy sa vyžaduje, pravidelná účasť na sv. omši predovšetkým v nedeľu a v prikázaný sviatok, zvládnutie preberaných tém, absolvovanie preskúšania z tzv. základu a otázok.
Sviatosť pokánia
Sviatosť pokánia, ako všetky sviatosti, je liturgickým slávením. Riadnymi zložkami slávenia sú: kňazov pozdrav a kňazovo požehnanie; čítanie Božieho slova na osvietenie svedomia a na vzbudenie ľútosti; povzbudenie k ľútosti; spoveď, ktorou sa uznávajú hriechy a vyznávajú sa kňazovi; uloženie a prijatie pokánia; kňazovo rozhrešenie; modlitba poďakovania a prepustenie s kňazovým požehnaním.
Vyznanie hriechov kňazovi tvorí podstatnú časť sviatosti pokánia. Treba, „aby kajúcnici pri spovedi vyznali všetky smrteľné hriechy, ktorých sú si vedomí po dôkladnom spytovaní svedomia, aj keby boli veľmi skryté…
Proces návratu k Bohu, nazvaný obrátenie a ľútosť, zahŕňa v sebe bolesť nad spáchanými hriechmi a odpor voči nim, ako aj pevné predsavzatie v budúcnosti viac nehrešiť. Obrátenie sa teda týka minulosti i budúcnosti; živí sa nádejou na Božie milosrdenstvo.
Kto chce dosiahnuť zmierenie s Bohom a s Cirkvou, musí vyznať kňazovi všetky ťažké hriechy, z ktorých sa ešte nespovedal a na ktoré sa rozpamätá po starostlivom spytovaní svedomia. Cirkev veľmi odporúča spovedať sa zo všedných hriechov, hoci to samo osebe nie je nevyhnutné.
Veď pravidelná spoveď z našich všedných hriechov nám pomáha formovať si svedomie, bojovať proti nezriadeným náklonnostiam, nechať sa vyliečiť Kristom a robiť pokroky v živote podľa Ducha. Keď touto sviatosťou častejšie prijímame dar Otcovho milosrdenstva, pobáda nás to, aby sme boli milosrdný ako on.
Dajme si pozor na extrém: chodiť na sväté prijímanie celý rok a len raz za rok sa vyspovedať. Tak ako sa ľudia, ktorí idú na oslavu sa najkrajšie oblečú, pred tým tiež zachovajú hygienu, aby boli čistí, navoňajú sa, tak by mali pravidelne pristupovať k spovedi a zbaviť sa nečistôt a nie mať drzosť, hocikedy predstúpiť pred Pána so špinavým srdcom.
Spovedanie v našej farnosti
Sviatosť pokánia sa vysluhuje v kostole každý deň asi pol hodinu pred sv.omšou. V prvopiatkovom týždni vo štvrtok a v piatok hodinu pred sv.omšou. V individuálnych prípadoch tiež aj po sv.omši.
Starých a chorých v Domove OÁZA a v dedine na prvý piatok od 8.30.
Sviatosť birmovania
Birmovanie v našej farnosti
Prihlásenie na sviatosť birmovania je potrebné najneskôr týždeň pred začatím prípravy v roku začatia prípravy na prijatie sviatosti birmovania. Tá začína v polovici septembra a končí týždeň pred birmovkou.
Prihlásiť sa môžu žiaci 9. ročníkov základnej školy a starší. Prihlasuje sa každý birmovanec osobne u farára.
Sviatosť manželstva
„Manželskú zmluvu medzi pokrstenými, ktorou muž a žena utvárajú medzi sebou celoživotné spoločenstvo, zamerané svojou povahou na dobro manželov a na plodenie a výchovu detí, povýšil Kristus Pán na dôstojnosť sviatosti.“ (KKC 1601)
Sviatosť manželstva v našej farnosti
Záujemci o uzavretie sviatosti manželstva prídu osobne, čím skôr, nahlásiť záujem a navrhnutý dátum (kto si chce na isto rezervovať deň sobáša, rok dopredu) príp. aj hodinu sobáša. Najneskôr však 2 mesiace pred plánovaným sobášom.
Zároveň sa dohodnú dátumy stretnutí na prípravu. Príprava sa koná na fare a pozostáva zo štyroch stretnutí.
Výzdoba na sobáš sa spravidla robí v kostole večer pred dňom sobáša.
Na sobáš bude potrebné vybrať dvoch svedkov, priniesť snubné prstene a krížik, na ktorý potom zložia prísahu.
Sviatosť pomazania chorých
Cirkev verí a vyznáva, že medzi siedmimi sviatosťami je jedna sviatosť osobitne určená na to, aby posilňovala tých, čo sú skúšaní chorobou. Je to pomazanie chorých.
“Sviatosť pomazania chorých sa udeľuje tým, čo vážne ochoreli, pomazaním na čele a na rukách olivovým alebo podľa okolností iným rastlinným riadne posväteným olejom, pričom sa iba raz hovoria slová: ‚Týmto svätým pomazaním a pre svoje láskavé milosrdenstvo nech ti Pán pomáha milosťou Ducha Svätého. Amen. A oslobodeného od hriechov nech ťa spasí a milostivo posilní.“
Pomazanie chorých nie je sviatosťou iba tých, čo sa ocitajú v posledných chvíľach života. Preto vhodný čas na jej prijatie je isto už vtedy, keď veriaci začína byť pre chorobu alebo starobu v nebezpečenstve smrti.
Ak chorý, ktorý prijal pomazanie, opäť nadobudne zdravie, môže v prípade ďalšej ťažkej choroby znova prijať túto sviatosť. Počas tej istej choroby možno túto sviatosť zopakovať, ak sa choroba zhorší. Je vhodné prijať pomazanie chorých pred ťažkou operáciou. To isté platí o starých ľuďoch, keď sa ich slabosť stupňuje.
Sviatosť pomazania chorých má za cieľ udeliť osobitnú milosť kresťanovi, ktorý prežíva ťažkosti spojené so stavom ťažkej choroby alebo staroby. Túto sviatosť môžu vysluhovať iba biskupi a kňazi. Na jej udelenie používajú olej posvätený biskupom alebo, v prípade potreby, kňazom, ktorý sviatosť vysluhuje.
Sviatosť pomazania chorých v našej farnosti
Sviatosť pomazania chorých sa každoročne vysluhuje v kostole v pondelok vo Veľkom týždni cez sv. omšu.
Tiež na požiadanie pri návštevách a spovedaní v prvý piatok mesiaca.
Individuálne je potrebné požiadať o vyslúženie sviatosti kedykoľvek.
V nebezpečenstve smrti príbuzní zomierajúceho, resp. ťažko chorého môžu požiadať
o pomazanie chorého kedykoľvek na farskom úrade, osobne alebo telefonicky.